چاپ ایندور

چاپ پلات نیز نوعی چاپ دیجیتال است که به عنوان چاپ عریض نیز شناخته می شود؛ یعنی در چاپ انواع پوستر و تصاویر با عرض زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً از چاپ پلات و لمینت با یکدیگر استفاده می شود. لمینت نوعی پوشش است که برای استحکام بیشتر کاغذ در چاپ پلات مورد استفاده قرار می گیرد.
در کل می توان گفت یکی از بهترین نوع چاپ‌ها که محصول را در برابر عوامل محیطی، فشار و چروکیدگی محافظت می کند چاپ پلات و لمینت می باشد.

ویژگی‌های چاپ پلات

-کاربرد چاپ پلات اصولاً برای فضای داخلی و چاپ‌های عرضی می باشد که در آنها فاکتور کیفیت دارای اهمیت بالا می باشد.
وقتی که می گوییم چاپ عریض منظورمان چاپ با عرض یک تا ۱.۵ متر می باشد و پلاتر نوعی ماشین چاپ دیجیتال می باشد که برای چاپ پلات و لمینت مورد استفاده قرار می گیرد.
-پلاتر از انواع دستگاه‌های جوهر افشان پایه آب می باشد به شکلی که حلال جوهر در آنها آب می باشد. نحوه کار پلاتر به این شکل می باشد که طراحی انجام شده توسط کامپیوتر به ریز پردازنده های پلاتر منتقل می شود و هدهای موجود در دستگاه رنگ را از مخازن موجود بر طبق طرح روی کاغذ می آورند و سپس تصویر با کیفیت و رنگ‌بندیها کاملاً شبیه طرح اولیه بوجود می آید. محصول نهایی در چاپ پلات از محصول چاپ افست نیز کیفیت بالاتر دارد.
-در چاپ پلات و لمینت محدودیتی برای طول مورد چاپی وجود ندارد؛ و حتی تا طول‌های ۳۰ متر هم می توان چاپ نمود. اما عرض بالاتر از ۱.۵ متر را نمی توان با چاپ پلات و لمینت انجام داد.
-یکی از موارد بسیار پر کاربرد چاپ پلات لمینت، استفاده برای چاپ انواع استندهای نمایشگاهی، انواع پوستر و تبلیغات چاپی بر روی بوم می باشد.
-از چاپ پلات و لمینت می توان برای تهیه نقشه های سایز بزرگ، تخته شاسی ها و مواردی مشابه استفاده کرد.
-کاغذی که در چاپ پلات و لمینت استفاده می شود کاغذ کوتد می باشد؛ کاغذ کوتد دارای بافت و مواد پوششی خاص می باشد که موجب می شود جوهر روی آن پخش نشود تا آب آن تبخیر گردد و خشک شود.

نواع لمینت و کاربردهای آن در چاپ پلات

برای افزایش مقاومت چاپ پلات مخصوصاً در برابر شرایط جوی و محیطی (رطوبت و نور خورشید) می توان از لمینت روی آن استفاده کرد.

انواع لمینتی که روی آن قرار می گیرد لمینت سرد و گرم می باشد.

لمینت گرم برای چاپ پلات

لمینت گرم همانطور که از نامش مشخص می باشد بر پایه حرارتی انجام می شود و در این روش لمینت حالت چسبندگی پیدا می کند و می توان آنرا به سادگی بر روی محصولات چاپ پلات قرار داد.
در لمینت گرم ضخامت های متفاوتی وجود دارد و همچنین انواع این لمینت، لمینت گرم مات و براق می باشد.
انتخاب نوع لمینت مات یا براق نیز براساس نوع سلیقه افراد و با توجه به نوعی طراحی که در چاپ پلات و لمینت وجود دارد انجام می شود.

لمینت سرد برای چاپ پلات

لمینت سرد از نظر عملکرد مشابه لمینت گرم است با این تفاوت که برای چسباندن آن به کاغذ کوتد نیازی به گرم کردن آن نمی باشد. لمینت سرد نیز دارای انواع مات و براق می باشد و دارای ضخامت‌های گوناگون می باشد.
یکی از محدودیت هایی که در لمینت سرد است اینست که با آن می توان فقط یک روی کار را پوشش داد.

یکی دیگر از تفاوت هایی که میان لمینت سرد و گرم در چاپ پلات وجود دارد نوع کاغذی است که مصرف می گردد. لمینت گرم معمولاً روی کاغذ کوتد اجرا می گردد اما لمینت سرد روی چندین نوع کاغذ مثلاً کوتد، گلاسه و … قابل انجام می باشد.

نکته مهم:

چاپ پلات اصولاً برای فضاهای داخلی (Indoor) انجام می شود و با توجه به نورپردازی که در فضای داخلی وجود دارد استفاده از لمینت براق به دلیل انعکاس نوری که دارد در پاره از مواقع موجب افت کیفیت کار چاپی می شود. برای همین است که در چاپ پلات و لمینت اصولاً از لمینت مات استفاده می شود.