هنگام طراحی چاپ دیجیتال چه شرایطی را باید در نظر داشته باشیم؟سوال هر طراحی است.

فاکتورهای حائز اهمیت در چاپ دیجیتالی

بسیاری از مشاغل جامعه با چاپ دیجیتالی در هم آمیخته شده اند در نتیجه باید همواره بدانیم که هنگام طراحی چاپ دیجیتال چه شرایطی را باید در نظر داشته باشیم؟ در حقیقت برای داشتن کیفیت بالای چاپ دیجیتال باید همواره فاکتورهایی که به آن سوال پاسخ می دهد را بررسی کنیم.

طراحی سی دی و کاور اتمسفر

هنگام طراحی چاپ دیجیتال چه شرایطی را باید در نظر داشته باشیم؟

جهت پاسخ به این سوال باید در خصوص رنگ در چاپ دیجیتال، فتوشاپ و آنچه روند فعالیت چاپ روی سی دی را ساده و کاربردی می نماید تحقیق جستجو کنیم تا به تبحر قابل قبول دست یابیم. در ادامه با کانال های رنگی و تاثیر هر کدام بر چاپ دیجیتالی، نوع فرمت مناسب جهت چاپ لیبل بر روی سی دی، DPI آشنا می شویم.

آشنایی با کانال های رنگ:

کانال های رنگ را می توان به سه دسته RGB، CMY، CMYK  تقسیم بندی کرد هر یک از این کانال ها دارای رنگ های پایه با شدت متفاوتی هستند شدت و رنگ سبب تمایز آنها در کاربرد آنها می شود. جهت چاپ لیبل سی دی بهترین کانال رنگ CMYK می باشد. در واقع برای افزایش کیفیت و سهولت در خلق رنگ های متنوع از کانال CMYK در چاپ لیبل استفاده می شود.

طراحی سی دی و کاور اتمسفر

فرمت:

زمان ذخیره هر فایل و یا تصویر باید برای آن فرمت به خصوصی تعیین کنید که نوع فرمت انتخابی در کیفیت نهایی تصویر بسیار تاثیرگذار می باشد. فرمت ها سه نوع  Tif، Pdf  و JPG می باشد که در فرایند چاپ تصویر بر روی سی دی بهترین و با کیفیت ترین نوع فرمت JPG می باشد.

DPI:

یکی از فاکتورهای وضوح و کیفیت در تصاویر به خصوص چاپ تصویر بر وی لیبل سی دی و یا چاپ تصویر بر روی قاب سی دی DPI نام دارد. به صورت تخصصی به تعداد پیکسل در هر اینچ مربع اطلاق می شود که در Scale های گوناگون بر روی تمام پیکسل ها باید به صوت متوازن اعمال شود. آنچه فرد از تصویر در کامپیوتر می بیند با آنچه در چاپ ظاهر می شود بسیار تفاوت دارد، این بدان معنا می باشد که فایلی در کامپیوتر با DPI برابر ۱۵۰ باید دارای کیفیت مطلوبی باشد ولیکن در چاپ بسیار بی کیفیت باشد بدین منظور مقدار DPI در چاپ تصاویر باید ۳۰۰ باشد. در پاسخ به سوال هنگام طراحی چاپ دیجیتال چه شرایطی را باید در نظر داشته باشیم؟ لازم به ذکر است که سه فاکتور نام برده نقش حیاتی و ارزشمندی در چاپ دیجیتالی دارند.

طراحی سی دی و کاور اتمسفر

طراحی قاب سی دی:

یکی از مواردی که هنگام طراحی چاپ دیجیتال چه شرایطی را باید در نظر داشته باشیم؟ طراحی قاب سی دی پس از رایت سی دی می باشد که طی مراحلی انجام می شود.

  • – توجه به سایز سی دی
  • – توجه به رنگ ها و استفاده از کانال رنگی مناسب جهت خلق رنگ های شگفت انگیز
  • – استفاده از رنگ ها مطابق سلیقه مشتری
  • – انجام طراحی با استفاده از نرم افزار فتوشاپ
  • – در صورت لزوم چاپ نوشته بر روی طرح باید همواره وضوح، تناسب رنگ بین تصاویر و نوشته در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر می باشد همواره باید مقداری فضا جهت خطا در چاپ نهایی در نظر گرفته شود و جهت انجام حرفه ای طراحی باید در هر مرحله بر روی تصویر و نوشته ها زوم نمایید تا وضوح را در حالت های گوناگونی را بررسی نمایید.